Deprem İle İlgili En Faydalı Bilgileri Alabileceğiniz, Herkesin Bilmesi Gereken İnternet Siteleri
Yazılım

Deprem İle İlgili En Faydalı Bilgileri Alabileceğiniz, Herkesin Bilmesi Gereken İnternet Siteleri

Şub 13, 2023

Deprem, yer kabuğunun içindeki hareketlerin yer üstünde meydana gelen sismik titreşimlerdir. Bu hareketler nedeniyle yer üstünde şiddetli vibrasyonlar oluşabilir ve binalar hasar görebilir. Depremler, volkanik aktivite, deniz tabanı hareketleri, yerkabuğundaki fayların açılması gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir.

Depremler, sıklıkla şiddetli doğal afetler olarak tanımlanabilir ve binaları, köprüleri, tünelleri ve diğer yapıları zarar verebilir. Ayrıca, insanların hayatını ve sağlığını tehdit edebilir. Depremlerin etkisi, bölgenin yapısı, depremin şiddeti ve yakınlığı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Deprem güvenliği, depremlere karşı dayanıklı binalar inşa etmek ve depreme hazırlıklı olmak için yapılan çalışmalardır. Binaların depreme dayanıklı olması, içindeki insanların güvenliğini ve hayatını koruyacaktır. Aynı zamanda, depreme hazırlıklı olmak, insanların deprem sırasında ne yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmasını ve uygun şekilde reaksiyon vermesini sağlar.

Deprem Anında Neler Yapmalısınız?

Depremlerde can ve mal kayıplarının artmasının en önemli nedenlerinden biri de sarsıntı sırasında kişilerin kendilerini nasıl koruyacaklarını ve ne yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. Peki, deprem anında ne yapmanız gerekiyor? İşte yanıtı…

Bina içindeyseniz

 1. Kesinlikle panik yapmayınız.
 2. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durunuz.
 3. Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek veya uzanarak kendinize hayat üçgeni oluşturun. Başınızı iki elinizin arasına alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile koruyun. Sarsıntı geçene dek bekleyin. Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, baş ve enseyi koruyacak şekilde KAPAN, düşmemek için sabit bir yere TUTUN hareketini yapın. Deprem sırasında sarsıntı durana kadar olduğunuz yerde kalın.
 4. Cam, pencere, dışarıya bakan duvar ve kapılardan, aydınlatma tesisatı veya armatürü gibi üzerinize düşecek her tür eşyadan uzak durun.
 5. Sarsıntı başladığında yataktaysanız orada kalın. Üzerinize düşecek ağır bir eşya yoksa bir yastıkla başınızı koruyun; varsa en yakındaki güvenli alana geçin.
 6. Size yakın çok sağlam ve yüke dayanıklı bildiğiniz bir kapı değilse, kapıyı kullanmayın. Çoğu iç mekan kapısı basitçe inşa edilmiştir ve sizi korumaktan uzaktır.
 7. Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Sarsıntı bitene kadar içeride kalın, ancak sarsıntı bitince dışarı çıkmak güvenlidir. Sarsıntı sırasında binayı terk etmeye çalışmayın.
 8. Araştırmalar, çoğu yaralanmanın bina içinde hareket ederken veya dışarı çıkmaya çalışırken oluştuğunu göstermektedir.
 9. Balkona çıkmayın.
 10. Balkonlardan ya da pencerelerden atlamayın.
 11. Asansör kullanmayın.
 12. ACİL DURUMLARI ve YANGINLARI bildirmek dışında telefonları KULLANMAYIN. Kibrit ve çakmak YAKMAYIN, elektrik düğmelerine DOKUNMAYIN.
 13. Elektriklerin kesilebileceğinin; yangın alarmlarının çalışabileceğinin ve yangın söndürme sistemlerinin devreye girebileceğinin farkında olun
 14. Tekerlekli sandalyede iseniz tekerlekleri kilitleyerek başınızı ve boynunuzu korumaya alın.
 15. Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın vb. cihazları kapatın. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşın.
 16. Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın; soba ve ısıtıcıları söndürün. Diğer güvenlik önlemlerini alın; daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanınıza alarak binayı daha önce tespit ettiğiniz yoldan derhal terk edip toplanma bölgesine gidin.
 17. Her büyük depremden sonra mutlaka artçı deprem olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Bu nedenle sarsıntılar tamamen bitene kadar hasarlı binalara girmeyin.
 18. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapmanız gerekenleri yapın.

Bina dışında açık alandaysanız

 1. Dışarıda kalın.
 2. Enerji hatlarından, diğer binalardan, direklerden, ağaçlardan ve duvar diplerinden uzaklaşın.
 3. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olun.
 4. Deniz kıyısından uzaklaşın.
 5. Toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmayın. Böyle bir ortamda bulunuyorsanız, en seri şekilde güvenli bir ortama geçin.
 6. Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olun.
 7. Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olun.
 8. En büyük tehlike binaların dış duvarlarının yıkılmasıdır. Depremlerdeki ölümlerin önemli bir kısmını bina içinden dışarı kaçarak enkaz altında kalanlar oluşturabilmektedir. Deprem sırasındaki yer hareketi nadiren ölüme veya yaralanmaya sebep olur. Depremle ilgili çoğu ölüm çöken duvarlar, parçalanan camlar ve düşen eşyalardan kaynaklanmaktadır.

Araç kullanıyorsan

 1. Araç kara yolunda seyir halindeyken sarsıntı olursa ve bulunduğunuz yer güvenli ise ( bina, ağaç, direkler yanında, üst geçit altlarında durmaktan sakınarak) yolu kapatmadan, sağa yanaşıp durun. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde kalın.
 2. Sarsıntının geçmesini ihtiyatla bekleyin. Depremde hasar gören yol, köprü ve rampaları kullanmayın.
 3. Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşın. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidin.
 4. Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse aracı durdurun; kontak anahtarını üzerinde bırakarak aracı terk edin ve açık alanlara gidin.
 5. Bir tünelin içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz, aracınızı durdurup aşağıya inin ve aracınızın yanına yan yatarak ayaklarınızı karnınıza çekin, ellerinizi de başınızın üstüne kavuşturun.
 6. Kapalı bir otoparkta iseniz; arabanızın dışına çıkıp yanına yatın. Üzerinize yıkılacak tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek, ama yok etmeyecektir. Araç içinde olduğunuz takdirde, üzerinize düşen bir parça ile ezilmenize sebep olabilir.

Metroda veya diğer toplu taşıma araçlarındaysanız

 1. Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inmeyin. Elektriğe kapılabilir veya diğer bir trenin çarpması ile zarar görebilirsiniz.
 2. Trenin içinde sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunun.
 3. Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatları izleyin.

Enkaz altında kaldıysanız

 1. Kibrit ve çakmak yakmayın.
 2. Hareket etmeyin ve toz kaldırmayın.
 3. Ağzınızı ve burnunuzu mendil ya da kıyafetinizle kapatın.
 4. Borulara ya da duvarlara vurarak yerinizi arama kurtarma ekiplerine bildirmeye çalışın ve ıslık çalın. Bağırmayı son çare olarak kullanın. Çünkü bağırmak tehlikeli boyutlarda toz yutmanıza neden olabilir.

Yaşanan bu afet ile alakalı bir çok gönüllü insan tarafından yapılan yazılımlar ve platformlar çok can kurtardı. Bu yazılımların bir kısmı aşağıda yer almaktadır. Listeye yenileri geldikçe eklenecek. Faydalı olması dileğiyle.

1. Deprem.io

1. Deprem.io

Buradaki linkten ulaşabileceğiniz site deprem için yapılabilecek hemen her yardım için imkan ve yetenekleriniz doğrultusunda gönüllü olabileceğiniz, yardım arayabileceğiniz, enkazları harita üzerinden görebileceğiniz ve işaretleyebileceğiniz oldukça aktif bir platform.

2. Afetharita.com

2. Afetharita.com

Sosyal medya üzerinde yapılan enkaz ve buradaki canlar için yardım ihbarlarını harita üzerinde görebileceğiniz site bu verilere sosyal medyada yayınlanan gönderileri tarayarak ulaşıp en yoğunlukta oldukları bölgeleri gösteriyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Beniyiyim.com

3. Beniyiyim.com

Bu platfrom sayesinde depremzedeler durumları hakkında bilgileri paylaşabiliyor, yakınları ise bu verilere platform üzerinden ulaşabiliyorlar. Siteye buradaki linkten erişebilirsiniz.

4. Depremyardim.com

4. Depremyardim.com

Depremzedelerin bilgilerini girerek yakınlarını durumları hakkında bilgilendirmelerine imkan veren bu site sayesinde aynı zamanda kayıtlı yardım taleplerini de görüntüleyebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

5. Yakinimibul.net

5. Yakinimibul.net

Enkazdan kurtarılan depremzedelerin kaldırıldıkları hastaneler ve kişisel bilgilerini içeren bu site sayesinde ayrıca kayıp evcil hayvan bildirimi de yapabilirsiniz. Siteye buradan erişebilirsiniz.

6. Stream.epctex.com

6. Stream.epctex.com

Enkaz altında kalan vatandaşların ve yakınlarının paylaştıkları tweetleri tek bir akışta görebileceğiniz şekilde toplayan siteye buradaki linkten erişebilirsiniz.

7. Deprem.basarsoft.com.tr

7. Deprem.basarsoft.com.tr

Enkaz altında kalan, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlardan gelen yardım taleplerini harita üzerinde göstererek toplayan bir site. Üstlerine tıklayarak görebileceğiniz yardım taleplerinin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

8. Depremihtiyac.com

8. Depremihtiyac.com

Deprem bölgesi için yayınlanan yardım taleplerine tek elden ulaşabileceğiniz site sayesinde bu ilanları görüntüleyip ihtiyaç sahiplerine ulaşabileceğiniz gibi siz de talep ekleyebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

9. Yikilanbinalar.com.tr

9. Yikilanbinalar.com.tr

Bu site sayesinde yıkılan binaları adresleri ile birlikte veri tabanına kaydedebilir, durumları ile alakalı bilgi verebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

10. enkazbildirim.org

10. enkazbildirim.org

Sürekli güncellenen bu harita sayesinde deprem bölgesinde yıkılan binaların haritasına ulaşabilir, güncel harita sayesinde son durumu öğrenebilir, siz de haritaya adres ekleyerek destek olabilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Afad, onedio

Yorum Yap: