Sony ’nin Kaç Saniyede Bir PlayStation Üretebildiği Ortaya Çıktı
Bilişim Teknoloji

Sony ’nin Kaç Saniyede Bir PlayStation Üretebildiği Ortaya Çıktı

Tem 5, 2020
Bu sene içerisinde yeni nesil konsolu PlayStation 5’i çıkaracak olan Sony ’nin bir konsolu ne kadar sürede ürettiği ortaya çıktı. Sony, neredeyse tamamen robotlardan oluşan, üretim açısından verimli tesisiyle 30 saniyede bir konsol üretebiliyor.

Sony ’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’i çıkarmasına çok da uzun bir süre kalmadı. Konsol, bu sene sonunda dünya genelinde satışa sunulmaya başlanacak. Peki, Sony’nin konsol üretme kapasitesi ne kadar? Şirket, bir konsolu ne kadar sürede birleştirebiliyor?

Şirketin yeni nesil konsolunun üretimi konusunda Japonya’daki üretim tesisi oldukça önemli bir rol oynayacak. Tesis, hâlihazırda var olan, PlayStation 4 ailesinin yanı sıra PlayStation 5 konsolunun da üretimini gerçekleştirecek.

Sony üretim tesisi

sony playstation
sony playstation

Tweak Twon’un Nikkei Asian Review’dan aktardığı haberine göre Japonya merkezli teknoloji devinin en büyük avantajı, dakikada 2 PlayStation 4 konsolu üretebilen ultra verimli birleştirme hattı.

Japonya’nın Kisarazu şehrinde bulunan üretim tesisi, tamamen Sony’nin kontrolünde ve bu tesis, hızlı üretimini 30 metre uzunluğundaki seri üretim hattını çalıştıran Mitsubishi’nin özelleştirilmiş 32 robotuna borçlu. Bu tesis, 1994 yılında çıkan PlayStation 1’den bu yana tüm PlayStation nesillerinin donanımının üretilmesine yardımcı oldu.

Sony’nin en büyük avantajlarından bir tanesi olan bu tesis, neredeyse tamamen otomatikleşmiş durumda ve fabrikada sadece 4 insan çalışıyor. Kabloları bükmekten, ufak noktalardan geçirmeye kadar üretimin büyük bir kısmını robotlar üstleniyor. İşçiler ise hattaki bitmemiş konsolları takviye ediyor ve daha sonrasında biten ürünleri paketliyor.

Sony, bu stratejiyi 2019 yılında kullanmaya başladı ve görünüşe göre yeni nesil PlayStation 5 konsollarında üretim verimliliğinin en üst noktaya çıkarılmasına da yardımcı olacak. Şirket, bu seneden itibaren iki nesildeki dört PlayStation konsolunu üretecek: PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5, PlayStation 5 Digital Edition.

Sony Playstation

PlayStation, (resmî kısaltmasıyla PS, kod adıyla PSX ya da yaygın bilinen adıyla PS1), Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen PlayStation serisinin ilk modeli olan video ve oyun konsoludur.

İlk kez piyasaya 3 Aralık 1994’te Japonya’da, daha sonra sırasıyla 9 Eylül 1995’te Kuzey Amerika, 29 Eylül 1995’te Avrupa, ve 15 Kasım 1995’te Avustralya’da satışa çıkmıştır. Beşinci nesil bir konsol olarak PlayStation, rakipleri olan Nintendo 64 ve Sega Saturn ile rekabet etti.

İlk tanıtılmasından 9 yıl sonra ulaştığı 100 milyondan fazla satış rakamına ulaşan ilk bilgisayar eğlence platformudur. Temmuz 2000’de daha ince hatlara sahip olan versiyonu PS one piyasaya sürüldü. PS one’ın üretimi durdurulduktan kısa bir süre sonra 2006 sonu 2007 başına kadar satılmaya devam etti; 11 yıl önce piyasaya sürüldüğünden bu yana toplam 102 milyon adet satıldığı belirtildi.

19 Eylül 2018’de Sony, orijinal konsolun 24. yıl dönümünü kutlamak için PlayStation Classic’i tanıttı. Bu özel sürüm Playstation 1’in minyatür haline ve içinde gömülü 20 adet oyuna sahip.

Yorum Yap: