Apple WWDC 2020 Etkinliğine Türkiye’den Katılmaya Hak Kazanan Öğrenciler Belli Oldu

Ana SayfaBilişim

Apple WWDC 2020 Etkinliğine Türkiye’den Katılmaya Hak Kazanan Öğrenciler Belli Oldu

2020 Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’na WWDC Türkiye’den katılmaya hak kazanan öğrenciler belli oldu. 6 öğrenci, geliştirdiği projelerle katılacak.

Eski Intel çalışanı: “Hatalar Apple ’ı ARM ’a yöneltti”
Google, Play Store ‘dan 38 Zararlı Uygulamayı Kaldırdı
Nesnelerin İnterneti : Evimizdeki Teknolojiler
Bu sene, geçen yıllardan farklı olarak COVID-19 salgını nedeniyle ilk kez online formatta düzenlenecek olan Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’na WWDC Türkiye’den katılmaya hak kazanan öğrenciler belli oldu. 6 öğrenci, geliştirdiği projelerle ABD’li teknoloji devinden davet alan yetenekli isimler arasına katılmaya hak kazandı.

Her yıl dünyanın farklı noktalarından binlerce yazılımcıyı bir araya getiren ve muazzam bir geliştirici ekosistemi sunan Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC), bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 yıllık tarihinde ilk kez online olarak gerçekleştirilecek. Buna rağmen Apple, bu seneki WWDC’nin bugüne kadarki en büyük geliştirici konferansı olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde programı açıklanan etkinlik, 22 Haziran – 26 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek ve dileyen herkes tarafından ücretsiz olarak takip edilebilecek. Apple.com, Apple Developer uygulaması, Apple Developer web sitesi, Apple TV uygulaması ve YouTube aracılığıyla çevrimiçi olarak yayınlanacak WWDC 2020, aynı zamanda Apple mühendisleriyle bire bir oturumlar da dahil olmak üzere 100’den fazla mühendislik ve tasarım oturumuna ev sahipliği yapacak.

22 Haziran – 26 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek WWDC 2020, dileyen herkes tarafından ücretsiz olarak takip edilebilecek

Apple WWDC 2020

Apple WWDC 2020

2008 yılından bu yana geliştiricilere 155 milyar dolardan fazla para ödeyen Apple, diğer ülkeler gibi Türkiye’den de burslu öğrenciler seçerek, onları WWDC’ye davet ediyor. Webrazzi’nin haberine göre, bugün itibarıyla bu devasa geliştirici ekosistemine ülkemizden katılmaya hak kazanan altı isim belli oldu.

Etkinlik için davet alan öğrencilerin her biri, farklı bir alanda projeye üretiyor. Örneğin; Ankara Yüce Koleji’nde okuyan 16 yaşındaki Ataberk Turan, makine öğrenmesini temel alan LalopathyAI adlı projesi ile Konuşma bozukluğunu tespit ediyor. Bir diğer katılımcı olan 20 yaşındaki ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği öğrencisi Deniz Karakay ise Stop Pandemic! oyunu ile insanları koronavirüs konusunda hem bilgilendiriyor hem de eğlendiriyor.

WWDC 2020’ye Türkiye’den katılmaya hak kazanan öğrenciler

  • Can Balkaya
  • Ali Eren Ak
  • Ataberk Turan
  • Alkan Caner
  • Mehmet Bertan Tarakçıoğlu
  • Deniz Karakay

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirket. En bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır.