Elon Musk, Neuralink’in Önümüzdeki Yıl İnsan Beynine Çip Takabileceğini Söyledi
Yapay Zeka Teknoloji

Elon Musk, Neuralink’in Önümüzdeki Yıl İnsan Beynine Çip Takabileceğini Söyledi

May 10, 2020

Elon Musk, nöroteknoloji şirketi Neuralink’in önümüzdeki yıl insan beynine yapay zekâ çipi yerleştirebileceğini açıkladı. Musk, geçen sene de 2020 yılında bu operasyonun gerçekleşeceğini söylemişti. Geliştirilen çiple birlikte insan beyniyle bilgisayar arasında doğrudan arayüz oluşturulması hedefleniyor.

Tesla ve SpaceX‘in CEO’su Elon Musk‘ın nöroteknoloji alanında faaliyet yürüten şirketi Neuralink, yapay zekâyla çalışan beyin çipi üzerinde mesai harcıyor. Musk, katıldığı bir programda şirketin beyne takılan çip projesinin bir yıl içerisinde gerçekleşebileceğini ileri sürdü. Musk, geçen sene doğrudan insan kafatasının içine yerleştirilecek bir çipin ‘2020 sonuna kadar’ hazır olacağını söylemişti.

2016 yılında kurulan Neuralink, insan beyniyle doğrudan arayüz oluşturacak bir implant tasarlıyor. Musk‘ın söylediğine göre bu implant, ilk etapta beyin yaralanmaları ve travma tedavilerinde kullanılacak. Elon Musk, kaybedilen bazı işlevlerin bu çip sayesinde geri kazanılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Günümüzde bazı nöroprostetikler, beyin sinyallerini yorumlayabiliyor ve engelli kişilerin protez kollarını ve bacaklarını kontrol etmelerine izin verebiliyor. Musk; bu teknolojiyi, harekete geçirmek yerine geniş bant hızında diğer harici yazılım ve aygıt türleriyle etkileşime girebilen implantlarla ilişkilendirmeyi amaçlıyor. Musk, ‘transhümanizm‘ adı verilen fikirle Iain M. Banks‘ın 13 romandan oluşan kurgusal evreni The Culture‘ın (Kültür) bir parçası olan ‘sinirsel bağcık’ adlı bir bilim kurgu konseptiyle ilgilendiğini söylemişti.

Elon Musk

Elon Reeve Musk, bilinen adı ile Elon Musk (d. 28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti) mühendis ve girişimci.

Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır.

SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün tasarımcısı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Queen’s Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda ekonomi alanında ve Pennsylvania Üniversitesi, Bilim ve Sanat Okulu’nda fizik alanında lisans eğitimlerine devam etti.

Yorum Yap: