NASA 10 Yıl Sonra ilk kez Uzaya Astronot Gönderecek

Ana SayfaUzay

NASA 10 Yıl Sonra ilk kez Uzaya Astronot Gönderecek

NASA, 10 yıl aradan sonra ilk kez Amerikan topraklarından dünya yörüngesine içinde astronot bulunan mekik fırlatacağını duyurdu.

Plüton ‘un Buzlu Kabuğunun Altında Bir Okyanus Olabilir
Mars ‘ta Hangi Sebzeleri Yetiştirebileceğiz?
SpaceX: Nasa Astronotlarını Taşıyan Crew Dragon uzay Aracı Fırlatıldı

NASA, 10 yıl aradan sonra ilk kez Amerikan topraklarından dünya yörüngesine içinde astronot bulunan mekik fırlatacağını duyurdu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2011 yılından sonra ilk defa uzaya ABD’den astronot gönderileceğini duyurdu. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 27 Mayıs’ta fırlatılacak olan Mekik içerisinde iki astronot görev alacak.

NASA 10 yıl sonra ilk kez ABD’den uzaya astronot gönderecek!

NASA, 2011 yılından sonra ilk kez, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ABD topraklarından astronot gönderme kapasitesine ulaştıklarını ve 27 Mayıs’ta iki astronot taşıyacak bir mekiğin fırlatılacak olduğunu duyurdu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından cuma günü yapılan basın açıklamasında, “SpaceX, astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i ISS’e ulaştırmak üzere 27 Mayıs’da, Florida’nın Kennedy Uzay Merkezinden bir fırlatma gerçekleştirecektir” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında Mayıs ayında yapılacak fırlatma sırasında korona virüsü salgını nedeni ile seyirci kabul edilmeyeceği ayrıca vurgulandı. Ayrıca NASA’nın, uzay mekiği programını 10 yıl önce askıya almasının ardından ilk defa Amerikan topraklarından içinde astronot bulunan bir roketin dünya yörüngesine fırlatılacak olduğu da belirtildi.

NASA Hakkında

National Aeronautics and Space Administration, yani Ulusal Havacılık ve Uzay DairesiAmerika Birleşik Devletleri‘nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

NASA, Ay’a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD’nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA’nın çalışma alanlarının arasındadır.