ABD’de İthal Çeliğe Uygulanan Gümrük Vergisine Yönelik İtiraza Mahkemeden Ret
Ekonomi

ABD’de İthal Çeliğe Uygulanan Gümrük Vergisine Yönelik İtiraza Mahkemeden Ret

Haz 23, 2020

ABD’de Yüksek Mahkeme, ithal çeliğe uygulanan yüzde 25’lik gümrük vergisine yönelik itirazı reddetti.

Amerikan Uluslararası Çelik Enstitüsü’nden (AIIS) yapılan açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, enstitünün çelik ithalatına yönelik gümrük vergisinin anayasaya uygun olmadığına ilişkin itirazını reddettiği bildirildi.

Çeliğe uygulanan gümrük vergisine yönelik karar nedeniyle AIIS üyelerinin ve çelik tedarik zincirindeki çalışanların zarar gördüğünün belirtildiği açıklamada; kararın yeniden değerlendirilmesine yönelik dilekçelerinin Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilmemesine rağmen enstitünün gerekçelerinin doğru olduğu savunuldu.

AIIS, ilk olarak 2018’de Ticaretin Genişletilmesi Yasası’nın 232. Bölümü’nün anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmış, Uluslararası Ticaret Mahkemesi 2019’da enstitünün davasını reddetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Mart 2018’de, ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin kararı imzalamıştı.

Çelik

Çelik, demir ve karbondan üretilen bir alaşımdır. Alaşım için karbon kullanılıyor olsa da içeriğinde farklı elementler de yer almaktadır.

Alaşımda farklı elementler de bulunurken bu elementlerin oranı çelik kalitesinde etkili olur. Bunun yanı sıra çeliğin iç yapısı ve kimyasal bileşimi çeliğe farklı özellikler kazandırabilmektedir. Çeliğe farklı özellikler kazandırılması istendiğinde alaşımın içerisine bazı elementler katılabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli işlemler ile çeliğin iç yapısında da değişimler meydana getirmek mümkün olur.

Yorum Yap: